Ministranci

Apostolat Maryjny Rycerstwo Niepokalanej Koła Różańcowe Krąg Biblijny Grupa pielgrzymkowa Zespół muzyczny
  
Zespół Dziecięcy

Zespól Exodus działa w naszej parafii od wielu lat. W skład scholii wchodzą dzieci do 12 lat. Spotykamy sie na próbach w soboty o godz. 10.00, aby przygotowywać pieśni na niedzielną Eucharystię o godz. 10.00. Oprócz śpiewu na Mszach bierzemy udział w koncertach, np. koncercie listopadowym w naszej parafii. Jest powiedzenie „kto śpiewa modli się dwa razy”, my właśnie działamy na chwale Pana Boga mając przy tym dużo radości, zabawy i modlitwy. Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne dzieci do uczestnictwa w naszej scholii.

informację opracowała: Aneta Pawlik
29 grudnia 2011 roku

Schola Młodzieżowa

Już od kilku lat niedzielną Mszę Świętą o godzinie 8.30 swym śpiewem uświetnia działąjący przy naszej parafii zespół młodzieżowy. Możemy go również usłyszeć podczas Pasterki czy na czuwaniach w Wielkim Tygodniu. Co roku w miesiącu listopadzie wspólnie z Księżmi organizuje, cieszące się dużym zainteresowaniem, Zaduszki Muzyczno-Liryczne, w których poza zespołami z naszej parafii, występują także schole zaproszone z innych parafii znajdujących się na terenie naszej diecezji. W trakcie swojej działalności podobnie jak zespół dziecięcy, zespół młodzieżowy kilkakrotnie brał udział w Kieleckim Festiwalu Piosenki Religijnej.
Próby odbywają się w soboty o godzinie 19.

informację opracowała: Ania Dzidowska
29 grudnia 2011 roku


Konkurs Piosenki Religijnej - KIELCE 2012Historia chórków i zespołów muzycznych działających w naszej parafii od czasu jej powstania do stycznia 2005 roku.

Nasza parafia liczy sobie już dziesięć lat. Niemalże tyle samo liczy schola. Oczywiście przez ten czas skład oraz prowadzący zmieniali się. Pokrótce postaram się przypomnieć wszystkim historię muzyki w naszym kościele od roku 1991.

        

Wszystko zaczął Pan Krzysio w 1992 roku

Właśnie tak. To nasz pierwszy organista, pan Krzysztof Sokołowski, założył chórek. Wtedy liczył on około 15 osób wybranych na zasadzie przesłuchań. Śpiewaliśmy co tydzień na mszy o godzinie 10 oraz na rozmaitych uroczystościach takich jak Pasterka itp. Wtedy był to chórek dziecięco – młodzieżowy gdyż w skład wchodziły dziewczynki ze szkoły podstawowej jak również licealistki. Należy tu wymienić nazwisko Sylwii Sroki czy Ewy Ciak, które śpiewały od początku do końca z panem Krzysiem. Kiedy przestał on grać w parafii przestał również działać zespół muzyczny pod jego kierownictwem.

 

Niezastąpiona Ula Dalach

Pałeczkę po panu Krzysiu przejęła właśnie ona. Kiedy zaczęła prowadzić spotkania Rycerstwo Niepokalanej miała zaledwie 16 lat i chyba sama nie wiedziała, że w przyszłości założy własny chórek. W listopadzie 1994 roku ogłosiła nabór do scholi. Chętnych było mnóstwo. Sama Ula była wielce zdumiona, ale cieszyła się, że znalazła tak wiele osób, które chcą śpiewać. Tak więc zaczęła naukę rozmaitych piosenek religijnych, które potem dzieci wykonywały na mszy świętej przy wtórze gitar - Ula Dalach i Katarzyna Piotrowicz.

Po pewnym czasie do grających dołączył Maciek Kusak. Do roku 1997 skład zespołu zmieniał się, ale wiernie trwały w nim min.: Ewelina Jarosz, Iwona Kwiatkowska, Anna Wójcik, Joanna Wierzbicka, Magdalena Kwiatkowska, Kamila Olszewska, Katarzyna Wójtowicz, Kinga Kosner i Ula oczywiście.

Inne osoby przychodziły i odchodziły więc nie mogą mieć mi za złe, że nie wymieniłam ich z imienia i nazwiska.

 

Ach te konkursy...

         1  maja 1997 roku chórek w składzie : Ewelina, Iwona, Ania, Magda, Kamila, Kasia, Ula oraz Łukasz Kowalski, który gra na „klawiszach”, pojechał na trzydniowe 

I Świętokrzyskie Spotkania z Piosenką Religijną – Rudki ’97. W konkursie tym  zdobył pierwsze miejsce w kategorii zespołów wokalno – instrumentalnych, śpiewając piosenki „Dałeś mi oczy” oraz „Jezus dał Maryję za Matkę Janowi”. W nagrodę dostaliśmy dyplom, maczugę oraz 250 zł. Jak na debiutantów poszło nam bardzo dobrze.

         Tuż po powrocie z Rudek wraz z Maćkiem Kusakiem nagraliśmy dwie piosenki w studiu Radia Jedność, a tydzień później wzięliśmy udział w kolejnym konkursie. Tym razem był to Festiwal Muzyki Kościelnej i sakralnej – SACROSONG ‘ 97. I tu również byliśmy najlepsi, a piosenka  „Dałeś mi oczy” stała się prawdziwym hitem.

         Rozochoceni wygranymi bez namysłu wysłaliśmy zgłoszenie na kolejny konkurs. Było to dla nas nie lada wyzwanie, gdyż w Radomyślu k\ Sandomierza odbywał się

 IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Pielgrzymkowej. Kiedy dotarło do nas potwierdzenie uczestnictwa oraz dokładne informacje o konkursie, nie było nam zbyt wesoło. Okazało się, że odbędzie się on w dniach 21 – 23. 06. czyli w przeddzień oraz w dniu egzaminów do szkoły średniej. A tak się złożyło ,że Ewelina, Iwona i Ania były wtedy w klasie ósmej. Nie było nawet mowy o tym, żeby pojechały. Z drugiej strony szkoda zrezygnować z wyjazdu. Ale dla nas nie ma sytuacji bez wyjścia. Ula i Magda szybko wpadły na pomysł, aby w zastępstwie pojechali ich koledzy z parafii św. Maksymiliana.

I tym sposobem skład zespołu uległ ponownej modyfikacji. W dzień wyjazdu komplet tworzyli: Ula Dalach, Magda Kwiatkowska, Kasia Wójtowicz, Łukasz Kowalski, Leszek Najgeburski, Karol Kraczyk i Dominik Grudziński. Dzięki kolegom pozyskaliśmy nowe instrumenty: gitarę akustyczną, gitarę basową oraz bongosy (potocznie zwane bambołkami). Niestety konkurencja była ogromna dlatego też nie udało się nam zdobyć żadnego miejsca .

Jednak w przypadku tego ogólnopolskiego konkursu, nawet wyróżnienie nas satysfakcjonowało.

         Po wakacjach’97 chórek założony przez U. Dalach rozpadł się, gdyż wyjechała ona na studia do Wrocławia. Jednak nie oznaczało to całkowitego końca scholi w parafii. Dalszą diałalnością zajął się ktoś inny...

Kasia Wójtowicz i Agata Wzorek

Te dwie dziewczyny należały wtedy do Oazy i wraz ze swoimi podopiecznymi postanowiły założyć nowy zespół. Grywał on na Mszy Św. o godzinie 8.30 oraz prowadził różaniec czy czuwania w naszej parafii.  Kasia i brat Agaty – Tomek, grali na gitarach, a inni użyczali swych głosów. Należy wymienić Agatę Wzorek, Anię Korus, Justynę Stróżyk, Karolinę Hejzdral, Martę Piątek, Ilonę Dziedzic, Anię Krześniak czy Anię Borusińską lub Natalię Sikorę. To właśnie te osoby najdłużej utrzymały się w chórku, którego skład ulegał ciągłym zmianom. Dochodzili i odchodzili gitarzyści, przez pewien czas miał grać z nimi jeszcze jeden instrument – keybord. Niestety pomysł ten nie doszedł do skutku. Z biegiem czasu zespół grał w coraz to mniejszym składzie, aż w końcu w ogóle przestał istnieć. Ale to jeszcze nie koniec...  

Magda, Asia, Gosia i „ich dzieci”

We wrześniu 1999 roku Magda Kwiatkowska założyła chórek dziecięcy. Na przesłuchania przyszła ogromna ilość dziewczynek, a z tygodnia na tydzień przybywało ich coraz więcej. Magda nie dawała sobie sama rady, dlatego też poprosiła o pomoc swoje dwie koleżanki Asię Wierzbicką oraz Gosię Dalach. Kiedy okazało się ,że trzy osoby wprowadziły troszkę dyscypliny , to pojawił się kolejny problem. Okazało się ,iż na Mszach Świętych doskonale słychać śpiew ,ale jedna gitara stanowiła dla niego zbyt słaby podkład muzyczny . Jednogłośnie stwierdzono ,że potrzebnych jest więcej instrumentów. I w ten oto sposób do ekipy kierowniczej składającej się z Magdy –głównej szefowej , Asi i Gosi – prowadzących, dołączyło trzech gitarzystów Michał Lejzak, Maciek Kusak oraz Grzesiek Figiel. W tym składzie grano do wakacji’ 2001. W przeciągu tych kilku miesięcy zespół bardzo się ze sobą zżył. Zorganizowane zostało wspólne spotkanie wigilijne, jak również wycieczka do chorzowskiego wesołego miasteczka. Niektórzy nawet w wakacje starali się w jakiś sposób muzykować. Kierownictwo zespołu wybrało się na Pielgrzymkę i tam rozwijało swój talent.

 W marcu 2001 roku zespół został zgłoszony do „ I  FESTIWALU PIOSENKI RELIGIJNEJ-KIELCE 2001’’. Niestety liczba osób nie mogła przekroczyć 15, podczas gdy chórek liczył sobie już wtedy około 80 dziewczynek. Przed prowadzącymi stanął więc poważny problem – trzeba było wyłonić tą regulaminową 15. Wybór był jednak konieczny. W rezultacie w konkursowy skład weszły: Marta Chmielewska , Justyna Dulęba , Katarzyna Wróbel , Dominika Skrobacz , Agata Kot , Edyta Zagdan , Klaudia Siadul , Ewa Sołtysik ,Ewa Zawadzka , Aleksandra Janyst , Anna Giemza , Joanna Dobrowolska , Monika Robak , Sandra Gałka oraz Agnieszka Kamińska . Prowadzący zdecydowali, że kontynuując tradycję naszej parafii grupa wystąpi pod nazwą „ EXODUS”. Po eliminacjach zespół dostał się do ścisłego finału, który odbył się 13 maja 2001r. w Kieleckim Centrum Kultury. Zespół zdobył tylko wyróżnienie, ale jak na sam początek był to i tak bardzo duży sukces. Mamy nadzieję że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej.

Kolejne miesiące przyniosły kilka nowych zmian. Od września dołączyła do zespołu Paulina Stradowska – nowa gitarzystka. Niestety Grzesiek wyjechał na studia do Warszawy i bywa na mszach co jakiś czas. Ale nie jest źle, jakoś dają sobie radę, o czym można się przekonać w każdą niedzielę na dziecięcej mszy św.

         Na początku obecnego roku szkolnego, kiedy zespół liczył ponad 60 osób i nie wszystkie dzieci mieściły się na schodkach, Magda zdecydowała, że podzieli go na dwie grupy wiekowe. Z dziewczynek starszych (kl. VI i gimnazjum) utworzyła chórek, którego można teraz słuchać na mszy św. o godzinie 8.30. Asia i Gosia dzielą między siebie obowiązki prowadzenia obydwu scholi, Magda z Michałem grają na dwóch mszach, a pomocą służy im również Tomek Wzorek (gitara).

         Jak dalej potoczą się losy zespołów? Tego nie wie nikt. Jedno jest pewne: jak długo będą chętni do śpiewania, tak długo Magda będzie starała się pogodzić obowiązki studentki z „szefową” dziewczynek. Tak więc trzymajmy kciuki!

Wszystkich chętnych zapraszamy na przesłuchania. Odbywają się one w każdą sobotę o godzinie 10.00 – chórek dziecięcy, 11.30 – chórek młodzieżowy. Do sprawdzenia swoich możliwości wokalnych szczególnie zachęcamy chłopców. Pamiętajcie: kto śpiewa – ten dwa razy się modli!!!

                                                        Magda Kwiatkowska